Döküman Arşivi Polatlının Köyleri Polatlı Kabak Köyü
Yemek Siparişi | Çiçek Siparişi | Sinema | Seyahat | Etkinlikler
Ana Sayfa | Hakkımızda | İletişim
   
   
 Üye Girişi
Kullanıcı Adı
Şifre Şifrenizi hatırlamıyorsanız Burayı Tıklayınız.
[Yenile]
Güvenlik Kodu Üstte resimde bulunan 6 karakterli harf ve rakamları yazınız.
Üye Olmak Için Tıklayınız.
 Duyurular
 Köşe Yazarları
Buğra ÇOBAN 23.05.2016
 Suat BAĞCI

 Sinemalarda Ne Var?
 Anketimiz
Sitemizin Görsel Tasarımı Yenilensin mi ?
Kararsızım
%1,51
Evet
%90,9
Hayır
%7,57
Toplam Oy : 132
   
  Polatlı Kabak Köyü
Kabakköy, Ankara ilinin Polatlı ilcesine baglı bir köy'dür.
«« Önceki Döküman  
Sonraki Döküman »»
Tarih
:
22.07.2010
Kategorisi
:
Polatlının Köyleri
Okunma Sayısı
:
165606
Yorum Sayısı
:
0
Ekleyen
:
Site Editörü

Kabakköy, Ankara ilinin Polatlı ilcesine baglı bir köy'dür.

Eskisehir il sınırına ve Sakarya Nehri'nin batı kıtısında, ilcenin güneyinde bulunan köy, Polatlı-Yunak karayoluna 6 km, ilce merkezine ise 43 km uzaklıktadır. Besköprü, Türktaciri, Gümüskonak(Eskisehir), Yaralı, Özyurt, Ayvalı(Eskisehir) köyleri ile komsudur.

 Kültür
"Kabaklı" cemaati konar-göcer Türkman Yörükan kabilesi olup, Danısmendlü asiretindendir. 1530 yılı Tapu Tahrir Defteri'nde Haymana'ya tabi olan, 7 haneli,4 bekar erkegi ve 607 akce yıllık vergi geliri olan bir cemaattir. Zaman icinde bölgeye Gümüshane ve Erzurum'dan gelen aileler yerlesmistir. Günümüzde köyde YÜCEL ogulları, Balogulları, Ariogulları, Lazahmetler, Recepogulları, Süleymanogulları, İsmailogulları, Çakırogulları, Tavitosmanlar, Murtazaogulları, Karaahmetler ve Sakaryalar sülalerine mensup aileler yasamaktadır.Sivrihisar kazasına baglı olan köy, 1964 yılında Polatlı'ya baglanmıstır. 1975 yılında 414 nüfuslu olan yerlesme, 2000 yılında 65 hane ve 247 nüfusludur.Sivrihisar kazasına baglı olan köy, 1964 yılında Polatlı'ya baglanmıstır. 1975 yılında 414 nüfuslu olan yerlesme, 2000 yılında 65 hane ve 247 nüfusludur. İlkögretim okulu bulunan köyde egitim 5.ci sınıfa kadar yapılmakta ve ileri sınıflar Karahamzalı Köyü İlkokulu'nda tamamlanmaktadır. Ahmed oglu Süleyman Efendi'nin 1903 yılında yaptırdıgı minareli, catılı, ahsap tavanlı camii oldukca güzeldir. Çok amaclı köy konagı, bakkalı ve kahvehanesi köyde Akdagtepe ve Harputtepe bulunmaktadır. Türkmen geleneginin hakim oldugu köyde günlük olarak nefis olan bazlama ve yufka yazın ise fırınlarda cıkartılan somun ekmegi (cörek)tüketilir.

 Cografya
Kabak Köyü, Ankara'nın Polatlı İlcesine baglı bir köydür. Polatlı İlcesine 42km uzaklıktadır. Tarım alanları cok önemlıdır. Arazısınin bır kısmı Sakarya Nehrinin kenarında olmasından dolayı sulanabilen verimli toprakları ve bahceleri mevcuttur. Zamanımızda sulama teknolojisinin gelısmesiyle kırac toprakları da artık sulanabilmektedir. Arazısınde bulunan ve yapıtası olarak kullanılan taslıkları kıymetlidir.artık taslıkları kullanılmamaktadır.su anda köy halkı ciftcilikle gecimini saglamaktadır.

 İklim
Köyün iklimi, karasal iklimi ve köyün kavun ,karpuz,sogan,seker pancarı , arpa, bugday, cavdar, yulaf, hashas yetismektedir. Çok İleri derecede teknolojik makina ve diger aletler ciftcilikte kullanılmaktadır. Bugdayda sulu arazilerinde verim ortalama 500 kg, pancarda dekar basına ortalama 6-8 ton, sogan üretiminde dekar basına 6-7 ton verim alınmaktadır. Müthis calıskan ciftcilikle ugrasan halkı vardır. Çocuk yaslı kadın her kesim yazın tarlada calısır.Kısın ise hayvancılıkla ugrasırlar.

 Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 246
2000 247
1997 223

        Içeriği Paylaşın Butonu    
 Bu İçeriğe Yapılan Yorumlar
 Ayın Firması
Siteler Mobilya
0312 623

 E-Bülten Aboneliği
Ad Soyad
E-Mail
Ekle Çıkar
POLATLIDA HAVAANKARA


   
   
abaragambimumbara
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Telif Hakkı 2009-2017 PolatliRehberim.Com'a Aittir. Her Hakkı Saklıdır.

Polatlı adresi üzerinde bulunan fotoğraf ve bilgiler izinsiz kullanılamaz.
PageRank Checker

Sitede yer alan kullanıcı yorumları üyelik sözleşmesinde kabul edildiği şekilde yorum yapan üyenin şahsi düşünceleridir.
Bu sitenin alt yapısında OfoSoft Web Tasarım tarafından geliştirilen OfoSoft Şehir Rehberi Sistemi kullanılmaktadır.
Bu siteden en iyi görüntüyü 1024*768 ve üzeri ekran çözünürlüğünde alabilirsiniz. Tavsiye edilen internet tarayıcımız Mozilla Firefox'dur.