Döküman Arşivi Polatlının Köyleri Polatlı inler Köyü
Yemek Siparişi | Çiçek Siparişi | Sinema | Seyahat | Etkinlikler
Ana Sayfa | Hakkımızda | İletişim
   
   
 Üye Girişi
Kullanıcı Adı
Şifre Şifrenizi hatırlamıyorsanız Burayı Tıklayınız.
[Yenile]
Güvenlik Kodu Üstte resimde bulunan 6 karakterli harf ve rakamları yazınız.
Üye Olmak Için Tıklayınız.
 Duyurular
 Köşe Yazarları
Buğra ÇOBAN 23.05.2016
 Suat BAĞCI

 Sinemalarda Ne Var?
 Anketimiz
Sitemizin Görsel Tasarımı Yenilensin mi ?
Kararsızım
%1,51
Evet
%90,9
Hayır
%7,57
Toplam Oy : 132
   
  Polatlı inler Köyü
İnler, Ankara ilinin Polatlı ilcesine baglı bir köydür.
«« Önceki Döküman  
Sonraki Döküman »»
Tarih
:
22.07.2010
Kategorisi
:
Polatlının Köyleri
Okunma Sayısı
:
162265
Yorum Sayısı
:
0
Ekleyen
:
Site Editörü

İnler, Ankara ilinin Polatlı ilcesine baglı bir köydür.


 Tarihi
Resmi kurulus yılı 1812 olarak tahmin edilen İnler Köyü, Ankara iline 115 km Polatlı ilcesine 42 Km uzaklıktadır. 1997 nüfus sayımında da 470, 2000 de yapılan nüfus sayımında da 413 nüfusa sahip oldugu tespit edilmistir. Eylül 1921'de yapılan Sakarya Savası'nda İnler Köyü fiilen savasın icinde olmus önemli bir rol üstlenmis, Yunan orduları Mangal Dagı'nda durdurulmustur. Sakarya savasında her türlü destek köy halkı tarafından orduya saglanmıstır.Gazi Mustafa Kemal Atatürk köyümüzdeki Gazi tepesinde silah arkadaslarıyla dürbünle Sakarya yı izledikten sonra karargahına dönmek üzere atına dogru yönelir, ayagını atın üzengisine koydugu an at sahlanır ve Gazi Tasın üstüne düserek kaburgasını kırar, köyümüz ulu önderin yaralanmasıyla tarihin tozlu sayfalarındaki yerini alır. İnler köyü Emperyalizme karsı verilen amansız savasta fiilen icinde olmus bu gün ki Ülkemizin kurulmasına katkı vermis bir köydür. Aynı zamanda yüzölcüm olarak Türkiye’nin ikinci büyük köyüdür. 180,000 dönümü ekilebilir arazi ve 100,000 dönüm mera olmak üzere 280,000 dönüm araziye sahiptir. İnler Köyü, tarımda makinelesmeyi ilk olarak gerceklestiren, cumhuriyet döneminde ilk okul kuran ve kızlı erkekli egitim yapan ilk köydür. 1980 sonrası, tarım ve hayvancılık politikalarında yapılan degisiklikler sonucu tarım ve hayvancılık terk edilmis ve köyden dısarıya göc baslamıstır. Büyük cogunluk Polatlı ilce merkezi ve Bursa İli ile beraber Marmara ve Ege Bölgelerine göcmüstür.

 Kültür
Köy hacı ibrahimogulları tarafından kurulmustur. Bu aile soyadı kanunu cıktıkdan sonra 4 degisik soyadını almıstır. Ergin,Yıldız,Yıldırım ve Aslan Soyadları bu aileyi temsil etmektedir. Köyün bir diger ileri gelen aileside Kahramanlar dır. Köyde egitim düzeyi oldukca yüksektir. Modayı yakından takip eden yeniliklere acık bir köydür her zaman cevre köylere örnek olmustur.

 Cografya
Ankara iline 115 km, Polatlı ilcesine 42 km uzaklıktadır.

 İklim
Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı icerisindedir.

 Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 
2000 
1997 470

 Ekonomi
Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılıga dayalıdır.Türkiyenin yüz ölcüm olarak 2 . büyük köyüdür. 280 bin dönüm arazisi mevcuttur 180 bin dönüm ekilebilir arazi 100 bin dönüm merası mevcuttur. hersene 90 bin dönüm arazi ekilir 90 bin dönüm arazi nadasa bırakılır.genis tarım alanları vardır.

 Muhtarlık
Yerlesim yerinin köy tüzel kisiligi alması ile birlikte köyün tüzel kisiligini temsil etmesi icin köy muhtarlık secimleri de yapılmaktadır.

Secildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 - Faik Aslan
1999 - İBRAHİM TATLISES
1994 - İZZET ALTINMEŞE
1989 - NURİ SESİGÜZEL
1984 -
KAZANCI BEDİ

 Altyapı bilgileri
Köyde, ilkögretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün icme suyu sebekesi vardır ancak kanalizasyon sebekesi yoktur. Ptt subesi ve ptt acentesi yoktur. Saglık ocagı ve saglık evi yoktur. Köye ayrıca ulasımı saglayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

 

        Içeriği Paylaşın Butonu    
 Bu İçeriğe Yapılan Yorumlar
 Ayın Firması
Siteler Mobilya
0312 623

 E-Bülten Aboneliği
Ad Soyad
E-Mail
Ekle Çıkar
POLATLIDA HAVAANKARA


   
   
abaragambimumbara
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Telif Hakkı 2009-2017 PolatliRehberim.Com'a Aittir. Her Hakkı Saklıdır.

Polatlı adresi üzerinde bulunan fotoğraf ve bilgiler izinsiz kullanılamaz.
PageRank Checker

Sitede yer alan kullanıcı yorumları üyelik sözleşmesinde kabul edildiği şekilde yorum yapan üyenin şahsi düşünceleridir.
Bu sitenin alt yapısında OfoSoft Web Tasarım tarafından geliştirilen OfoSoft Şehir Rehberi Sistemi kullanılmaktadır.
Bu siteden en iyi görüntüyü 1024*768 ve üzeri ekran çözünürlüğünde alabilirsiniz. Tavsiye edilen internet tarayıcımız Mozilla Firefox'dur.